Warsztaty Fotograficzne 20-27 luty 2020

Zorza Polarna

Norwegia/Tromsø - Sommarøy

Kiedy ujrzysz po raz pierwszy zorzę polarną na własne oczy gwarantuję Ci, że uczucie będzie kompletnie nie do opisania a widok ten będziesz pamiętać do końca życia. Fotografowanie w tych emocjach, w stale zmieniającej się sytuacji, często na mrozie to nie lada wyzwanie, dlatego też warto zadbać o dobry warsztat. Zapraszam Cię na wyjazd do najlepszej zorzowej krainy w całej kontynentalnej Europie, Norweskiego Tromsø.

Prowadzący

Michał Ostaszewski

fotograf, specjalizujący się w astrofotografii

Od dziecka interesował go kosmos i jego uwiecznianie. Od 5 lat kiedy to po raz pierwszy zobaczył zorzę polarną, totalnie pochłonęło go podążanie za nią. W swoim portfolio ma już kilku krotnie wyjazdy do Tromsø i inne palarne okolice w celu polowania na zorzę polarną. Współpracuje z takimi markami jak Canon, Manfrotto, Delta Optical. 

Miejsce

Norwegia - Tromsø

69°40' N 18°56' E

Tromsø, położone 350km na północ od koła podbiegunowego jest nazywane "Wrotami Arktyki". Jest 6 największym miastem Norwegii i największym miastem w tej części Europy. Położone na wyspie Tromsøya i otoczone firmami jest doskonałym miejscem do wyprawy na arktyczne wody. Mimo iż położone jest na dalekiej północy cechuje się bardzo łagodnym klimatem z ciepłymi zimami i chłodnymi latami. To wszystko zawdzięcza wpływowi Prądu Północnoatlantyckiego który cały rok utrzymuje małe amplitudy temperatur. Podczas warsztatów naszą bazą wypadową będzie miejscowość Sommarøy która położona jest około 50km od Tromsø na malowniczym archipelagu małych wysepek. Dzięki takiej lokalizacji będziemy w perfekcyjnym, i bardzo ciemnym miejscu z którego będzie można obserwować zorzę polarną.

Data

20-27 luty 2020

Liczba miejsc

6 osób

Warsztaty

Głównym celem warsztatów jest udanie się na najlepsze fotograficzne spoty w okolicach Tromsø oraz to by zobaczyć i sfotografować na niebie nad nimi fantastyczny spektakl świateł północy. Dodatkowym celem jest poszerzenie wiedzy uczestnika warsztatów z działu astrofotografii i fotografii krajobrazu. W ramach warsztatów przeprowadzona zostanie część teoretyczna obejmująca zagadnienia z zakresu fotografii, astronomii i dziedzin pokrewnych mające na celu omówienie najważniejszych aspektów fotografii nocnego nieba jak również fotografii krajobrazowej. 

Data warsztatów została tak dobrana by maksymalnie wykorzystać walory miejsca w które się udamy. Z racji położonenia za kołem podbiegunowym Tromso cechuje się dużą dynamiką długości dnia i nocy. By zapewnić najlepsze warunki do obserwacji zorzy polarnej a przy tym móc podziwiać widoki za dnia w pięknym ciepłym świetle pochodzącym od nisko położonego Słońca. istnieją tylko niewielkie ramy czasowe w ciągu roku kiedy można to dobrze pogodzić. Podczas warsztatów, będziemy mieli do dyspozycji 7 pełnych nocy na obserwację i fotografowanie zorzy. Prawie 9 godzinne, bezksiężycowe noce astronomiczne sprawią że warunki do polowania na światła północy będą wręcz idealne. A 7 godzinne dni z nie wschodzącym wyżej niż 12 stopni ponad horyzont słońcem sprawią, że krajobrazy będziemy podziwiać w zasadzie cały czas w miękkim i bajkowym, ciepłym świetle.

Tematyka którą poruszymy podczas warsztatów:
 

Fotografia aparatem cyfrowym - teoria i praktyka z aparatem
- Budowa cyfrowego aparatu fotograficznego
- Podstawy posługiwania się sprzętem fotograficznym (właściwy dobór sprzętu fotograficznego)
- Podstawy ekspozycji (czas naświetlania, czułość, przysłona)
- Dodatkowe ważne funkcje aparatu 

- Jak zabrać się do fotografii zorzy polarnej?
- Co można fotografować na nocnym niebie?
- Jaki aparat/sprzęt wybrać do astrofotografii/fotografii zorzy polarnej?
- Techniki redukcji szumu
- Przydatne tricki 

- Jak zaplanować sesję/plener?

Postprodukcja - praca ze zdjęciami na komputerze

- Podstawy pracy RAW - Lightroom&Photoshop
- Tworzenie panoram nocnego nieba

- Tworzenie timelapsów

Wsparcie sprzętowe

Dzięki współpracy z firmami Manfrotto.pl i Sigma Sklep, każdy z uczestników warsztatów będzie mógł otrzymać wsparcie sprzętowe na ich czas w postaci statywów marki Manfrotto  i obiektywów marki Sigma. 

Zakwaterowanie

Miejsce w którym odbędą się nasze warsztaty, położone jest w bajkowej miejscowości Sommarøy leżącej 50km od Tromso na małym archipelagu wysepek na Morzu Północnym. Okolica oferuje najcudowniejsze norweskie widoki i perfekcyjnie ciemne niebo dzięki któremu z zorza będzie wyglądać jeszcze lepiej. Miejsce to jest również doskonałą bazą wypadową na wiele fotograficznych spotów, a jeżeli dopisze nam szczęście jest duża szansa na zobaczenie wielorybów przepływających przez okoliczne wody. Zakwaterowanie odbędzie się w Sommarøy Arctic Hotel Tromsø, w dużym domu z 3 sypialniami(jedna z łóżkiem małżeńskim i dwie z pojedynczymi łóżkami piętrowymi), kuchnią i dwoma łazienkami. 

Cena warsztatów: 5400zł 

Co zawiera cena:

- warsztaty fotograficzne prowadzone przez Michała Ostaszewskiego, 
- zakwaterowanie,

- auto dostępne na miejscu na cały okres wyjazdu,

- wsparcie sprzętowe od marek Manfrotto, Sigma Sklep
- wyżywienie (śniadania i obiadokolacje które będziemy przygotowywać we własnym zakresie/istnieje możliwość wykupienie wyżywienia na miejscu w restauracji - proszę o kontakt osoby zainteresowane taką opcją, wtedy cena podlega zmianie)

Czego cena nie zawiera(do zakupienia we własnym zakresie)
 

- biletów lotniczych - cena około 800-1200zł z bagażem rejestrowanym (możliwe są wyloty z Krakowa, Warszawy lub Gdańska) opcje dostępnych lotów zobaczysz poniżej.

- atrakcji dodatkowych

- ubezpieczenia uczestników

Regulamin Warsztatów

Rejestracja

Wkrótce otrzymasz wszystkie informacje dotyczące płatności i szczegółów wyjazdu na emaila i skontaktuje się z Tobą telefonicznie by omówić wszystkie szczegóły.


Kliknięcie prześlij nie oznacza jeszcze, że podjąłeś ostateczną decyzję
o dołączeniu do wydarzenia a jedynie powoduje 
zablokowanie miejsca na liście uczestników. Liczba uczestników jest ograniczona do 6 osób, decyduje kolejność złożenia formularza.

Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie twoich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku
z realizacją twojego zapytania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania i przesłania Ci mojej odpowiedzi. Informuję Cię, że przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest firma AURORA Michał Ostaszewski.

Warsztaty nie są imprezą turystyczną, w szczególności jeśli chodzi o zapis
i brzmienie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.

logo czarne.png
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon

© 2018 Michał Ostaszewski